Donald Trump új vámintézkedései felkavarták a globális kereskedelmi viszonyokat, az Európai Unió pedig igyekszik kihasználni a kialakult helyzetet. Ursula von der Leyen szerint a világ kiszámíthatatlansága közepette Európa stabil és vonzó partnerként tűnik fel egyre több ország szemében.
Míg Donald Trump amerikai elnök előszeretettel dicsekszik azzal, hogy mennyi vezető járul színe elé, Ursula von der Leyen körbeturnézta a fél világot, és ma már az ő ajtaján kopogtat számos ország vezetése. Szerinte mindenki megbízhatóságra vágyik, amit az egyik napról a másikra bejelentett, majd visszavont vámok világában nem csoda, hogy az EU-ban keresnek.
Napvilágot látott az Európai Bizottság egy friss tervezete, amely azokat a távoli országokat listázza, ahová a kontinensre érkező menedékkérők egy részét, szabályozott keretek közt tudná átirányítani az EU.
Az Európai Unió új kereskedelmi stratégiával igyekszik csökkenteni függőségét az Egyesült Államoktól, válaszul Donald Trump amerikai elnök újabb vámintézkedéseire. Miközben az EU tárgyalásokat folytat Washingtonnal, párhuzamosan gyorsítja a szabadkereskedelmi megállapodások megkötését Ázsiával, Dél-Amerikával és más partnerekkel. A cél az ellátási láncok diverzifikálása, a piacok bővítése és az uniós gazdaság védelme a globális kereskedelmi feszültségekkel szemben – számolt be a Bloomberg.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen bejelentette, hogy az EU kész erőteljes kereskedelmi intézkedéseket bevezetni, beleértve az amerikai digitális vállalatok megadóztatását is, ha a Donald Trump amerikai elnökkel folytatott tárgyalások nem vezetnek eredményre a vámháború lezárásában.
Az Európai Unió és az Egyesült Arab Emírségek (EAE) megállapodtak egy átfogó szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalások megkezdéséről – jelentették be a felek csütörtökön.
Az Európai Unió 90 napra felfüggeszti az első ellenlépéseket Donald Trump amerikai elnök vámintézkedéseivel szemben, hogy teret adjon a tárgyalásoknak.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte Donald Trump döntését a viszonossági vámok felfüggesztésére. Brüsszel bízik abban, hogy tárgyalásos úton rendezhetik a konfliktust az amerikai államfővel. Az unióban bár örömmel fogadják Washington visszakozását, a kereskedelmi feszültségek végleges enyhülését még messzinek érzik.
A gyógyszeripar vezető szereplői „súlyos figyelmeztetést” intéztek Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez a Donald Trump amerikai elnök által kilátásba helyezett gyógyszeripari vámok lehetséges hatásairól.
Az LNG-vel kereskedő kínai vállalatok már meg sem várják, hogy kikötőikbe érkezzenek az amerikai szállítmányok, miután a múlt héten kirobbanó vámháború masszívan beszűkítette az eddig megszokott árréseiket. Ennek ellenére továbbra is nagy a Kínába tartó LNG mennyisége, így jó eséllyel egyre többet fognak Európába irányítani, ami fura módon csak egy extra köztes szereplőt tesz, Donald Trump amerikai elnök "legújabb" ötletébe.
Donald Trump amerikai elnök sajtótájékoztatóján jelentette ki, hogy nem lesz elég Ursula von der Leyen bizottsági elnök ajánlata, ahhoz hogy visszavonaj az európai autókra kivetett vámjait. Ehelyett most inkább azt szeretné, ha az EU még több energiát venne az USA-tól, amit egyébként már amúgy is megtesz, mióta elkezdett leválni az Ukrajnát megtámadó oroszországi gázról.
Ahogy az Egyesült Államok vámháborúja fokozódik, az EU egyre több eszközt készít elő a válaszlépéshez. Döntő pillanat közeleg: vagy sikerül megállapodni, vagy egy új korszak kezdődik az uniós kereskedelempolitikában. Az Európai Bizottság elsőre teljes vámmentességet ajánlott fel néhány amerikai ipari termékre, ha Donald Trump elnök nem fogadja el az ajánlatot, kemény válaszcsapást mér Brüsszel az Egyesült Államokra.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn az acél- és fémipar képviselőivel egyeztetett az Egyesült Államok új vámintézkedéseinek uniós hatásairól. A megbeszélésen az iparági szereplők sürgették a brüsszeli védőintézkedések megerősítését, valamint a fémhulladék EU-n belüli megtartását szolgáló lépések kidolgozását. A résztvevők már elkezdték egy visszavágási terv kidolgozását.
Az Európai Unió és Közép-Ázsia első csúcstalálkozójára készülnek Szamarkandban, ahol az EU és Üzbegisztán között megerősített partnerségi és együttműködési megállapodás aláírását is bejelentették. A Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sorra járja az összes kontinenst új partnerkapcsolatok kialakításáért, hogy ezzel tudja pótolni a vámok miatt remegő EU-USA együttműködéseket.
Donald Trump amerikai elnök új vámtarifáinak bejelentésére az Európai Unió vezetői egységes elutasítással és sajnálkozással reagáltak. Érezhetően senkinek nincs kedve az ellenlépések élesítéséhez, de az európai vezetők elfogadták a helyzetet. Ursula von der Leyen párttársa szerint a mai nap nem a felszabadulásé, hanem a neheztelésé.
Donald Trump amerikai elnök minden országra kiterjedő vámtarifákat jelentett be, ami Ursula von der Leyen szerint súlyos csapást jelent a világgazdaságra. Az Európai Bizottság elnöke úgy látja, az intézkedés milliókat fog érinteni, de az EU keményen, egységesen és határozottan fog reagálni. Von der Leyen szerint még nem késő visszatérni a tárgyalásokhoz, de ha kell, Európa erős válaszlépésekkel vág majd vissza. Valamint arról is beszélt, hogy készül egy támogatási eszköz Brüsszelben, hogy a közös költségvetésből mozgósítsanak forrásokat a bajba jutott vállalkozásoknak.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A Jalsovszky szakértőjének cikke.
22 éve nem nőtt az összeg.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.