Az Európai Bizottság 2016 óta először frissítette a megválasztott parlamenti képviselők utazásai során járó naponta elszámolható költségtérítését. Az utóbbi évek inflációja mindenhol meglátszik a költőpénzben, de míg a szállásdíjak tipikusan csökkentek is az EU keleti régiójában, addig Magyarországon mindkét tételt komolyan megemelték.
Ursula von der Leyenre, az Európai Bizottság elnökére súlyos politikai és jogi próbatétel elé néz a „Pfizergate” néven elhíresült ügyben, amelyben az Európai Unió Bírósága dönt a vakcinaszerződésekről szóló sms-üzenetek nyilvánosságra hozataláról. Az ítélet precedenst teremthet az uniós átláthatóság értelmezésében, és beárnyékolhatja von der Leyen nemrég kezdődött második ciklusát. Közben az Európai Ügyészség is vizsgálja a milliárdos vakcinabeszerzések hátterét.
Az Európai Unió versenyképességéről, az ukrajnai háborúról, a transzatlanti kereskedelem jövőjéről és a migrációs kihívások kezeléséről tárgyalt pénteken Brüsszelben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Friedrich Merz német kancellár. A frissen hivatalba lépett Merz első brüsszeli látogatásán kijelentette, hogy Németország aktív és vezető szerepet kíván betölteni az európai politikában. Mindkét vezető sürgette a közös védelmi képességek megerősítését, Ukrajna támogatását, valamint az EU belső piacának megreformálását. Von der Leyen figyelmeztetett: amennyiben az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalások kudarcba fulladnak, az EU kész válaszlépéseket tenni. Valamint Vlagyimir Putyinnak is üzentek: Moszkvának azonnal lépnie kell.
Az európai gazdáké lehet a főszerep az uniós agrárpolitika újratervezésében – erről beszélt Ursula von der Leyen bizottsági elnök egy brüsszeli konferencián. Hangsúlyozta, hogy az Európai Unió bízik a gazdákban, akikre a kontinens élelmiszer-ellátása válságok idején is támaszkodhat. A Bizottság egyszerűsítéseket, átláthatóbb árakat és célzottabb támogatásokat ígér, különösen a fiatal és kisgazdálkodók számára. Von der Leyen szerint eljött az ideje annak, hogy a gazdák formálják a közös agrárpolitika jövőjét.
Ukrajna sorsa egész Európa jövőjét is meghatározza – figyelmeztetett Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament szerdai ülésén. Beszédében három fő prioritást jelölt meg: Ukrajna katonai támogatását, az orosz energiahordozókról való leválást, valamint az uniós bővítés előkészítését. Kiemelte, hogy „egy igazságtalan béke a jövő háborújának receptje lenne”, az orosz energiahordozók vásárlását pedig mostantól nem hagyja majd Brüsszel. Adam Szłapka lengyel EU-ügyi miniszter megerősítette, hogy a soros elnökség teljes mértékben támogatja ezeket a célokat.
Párizsban egyszerre tartott nagyívű beszédet Ursula von der Leyen és Emmanuel Macron a „Choose Europe” kezdeményezés elindításáról, amely Európát kívánja újra versenyképessé tenni a globális tudományos térben. Az Európai Bizottság elnöke 500 millió eurós támogatási csomagot, új kutatási jogszabályokat és a kutatási szabadság törvényi védelmét ígérte, míg a francia elnök a tudományos igazság védelmét nevezte a demokrácia alapjának. Mindketten hangsúlyozták: Európa nemcsak menedéket kínál a Donald Trump elnök által fenyegetett amerikai tudósoknak, hanem hosszú távú tudományos perspektívát is. Az üzenetük világos: a világ kutatói válasszák Európát – ne csak kényszerből, hanem meggyőződésből.
Egyre hangsúlyosabb lépésekkel igyekeznek az uniós országok elcsábítani a Donald Trump amerikai elnök elől "menekülő" kutatókat. Ugyan egyelőre még csak egyéni kezdeményezések vannak, az eddig Egyesült Államok irányába történő agyelszívás visszájára fordulhat, ha az EU képes kialakítani a megfelelő finanszírozási környezetet az ide érkező szürkeállománynak.
Magas rangú katonai tisztet neveztek ki az Európai Védelmi Ügynökség élére, ezzel szakítva a korábbi hagyományokkal. Eddig a szervezetet diplomaták és politikusok vezették, de a mostani választás egy újabb előjele lehet annak, hogy az EU határozottabban kívánja kezelni a szövetséget veszélyeztető orosz fenyegetést.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke május 12-én Brüsszelben stratégiai védelmi tárgyalásokat tart az európai védelmi ipar vezetőivel – értesült az Euractiv.
Az Európai Unió egyre több fronton kényszerül védekezni a kereskedelemben az amerikai protekcionizmus, a belső megosztottság és a globális deglobalizációs trendek közepette. Donald Trump amerikai elnök újabb vámháborúja, valamint a megakadt szabadkereskedelmi tárgyalások próbára teszik Brüsszel stratégiai rugalmasságát. Ursula von der Leyen célja az egységes fellépés és új piacok keresése, de a belső és külső akadályok ezt mindeddig korlátozták – írja elemzésében a Financial Times.
Az energiabiztonság új korszakába lépett Európa – hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az EU Bizottságának elnöke, valamint Keir Starmer brit miniszterelnök az IEA által rendezett csütörtöki energiabiztonsági csúcstalálkozón, amelyet Londonban tartottak meg. Beszédükben részletesen ismertették, hogyan változott meg az európai energiarendszer az orosz agresszió következményeként, milyen partnerségek segítették át az EU-t a válságon, és milyen lépéseket terveznek a jövőbeni energiafüggetlenség érdekében.
Júliusban várható az Európai Bizottság komolyan átstrukturált hosszú távú költségvetési terve, ami a 2028-ban kezdődő 7 éves ciklusra szól majd. Azt kevesen vitatják, hogy komoly reformokra lenne szükség, de eddig úgy tűnik, a Bizottságot vezető Ursula von der Leyen úgy igyekszik gyorsítani a források folyósítását, hogy nem csupán a szabályozásokat lazítja, de a kontrollt képező EP-t is háttérbe szoríthatná.
Egy EU-USA csúcstalálkozó helyett talán az a legvalószínűbb, hogy Ferenc pápa szombati római temetésének apropóján tud majd egymással találkozni és tárgyalni Donald Trump amerikai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, a vendéglátó ország miniszterelnökével, Georgia Melonival hármasban – írja a Politico szerda reggeli hírlevele.
Donald Trump új vámintézkedései felkavarták a globális kereskedelmi viszonyokat, az Európai Unió pedig igyekszik kihasználni a kialakult helyzetet. Ursula von der Leyen szerint a világ kiszámíthatatlansága közepette Európa stabil és vonzó partnerként tűnik fel egyre több ország szemében.
Míg Donald Trump amerikai elnök előszeretettel dicsekszik azzal, hogy mennyi vezető járul színe elé, Ursula von der Leyen körbeturnézta a fél világot, és ma már az ő ajtaján kopogtat számos ország vezetése. Szerinte mindenki megbízhatóságra vágyik, amit az egyik napról a másikra bejelentett, majd visszavont vámok világában nem csoda, hogy az EU-ban keresnek.
Napvilágot látott az Európai Bizottság egy friss tervezete, amely azokat a távoli országokat listázza, ahová a kontinensre érkező menedékkérők egy részét, szabályozott keretek közt tudná átirányítani az EU.
Még Joe Biden idején.
Szerinte egy gyereknek is világos.
Kártérítést követelnek a YouTube királyától.
Ha már Isztambul kudarcba fulladt.
Az első egy ukrán állampolgár volt.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.